Kolekcjonowanie

Złote monety bulionowe – na czym polega ich potencjał inwestycyjny?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Złote monety bulionowe – na czym polega ich potencjał inwestycyjny?

Złote monety bulionowe to takie, które bite są ze złota najwyższej próby. Ich zakup to bezpieczny i skuteczny sposób na inwestycje.

Złote monety bulionowe – czym są?

Inwestycja w złote monety to ciekawa alternatywa dla zwykłych sztabek złota. Wykonuje się je z kruszcu o najwyższej zawartości złota, co przekłada się na ich wysoką wartość. Kupno złotych monet to nic innego, jak inwestycja w czyste złoto, które jest jednak dostępne w innej postaci. Monety mają niepowtarzalny wygląd, który z pewnością urzeknie każdego kolekcjonera i inwestora. Walor estetyczny w przypadku monet jest bardzo ważny, ponieważ oprócz inwestycji, możesz również kolekcjonować ulubione pozycje.

Różnorodne monety bulionowe – o czym warto pamiętać?

Najpopularniejsze złote monety bulionowe cechuje wysoka płynność inwestycyjna. Oznacza ona niesłabnące zainteresowanie inwestorów danymi monetami, a w konsekwencji możliwość pozbycia się ich w bardzo krótkim czasie. Do tego grona zalicza się następujące monety:

  • Krugerrand,
  • Kanadyjski Liść klonu,
  • Australijski Kangur,
  • Wiedeńscy Filharmonicy,
  • Britannica,
  • Amerykański Orzeł,
  • Amerykański Bizon,
  • złote suwereny,
  • Dukaty.

Złote monety inwestycyjne dostępne są w różnej gramaturze, a najpopularniejszą jest 31,1 g (1 uncja). Takie monety wybijane są ze złota próby 999. Na rynku można jednak spotkać także monety o większej wadze, np. złote krugerrandy. Mają one 33,93 g i wykonuje się je z próby złota 916. W sklepach branżowych znajdziesz różnorodne złote monety, które mają nie tylko różną gramaturę, ale także inne zabarwienie. Kolor tych monet zależny jest od zawartości stopu. Możesz kupić monety zawierające wyłącznie złoto, a także takie, które posiadają domieszki różnych metali, co ma wpływ na ich zabarwienie. Przykładem są monety bulionowe złote Krugerrand czy Amerykański Orzeł, które zawierają domieszkę miedzi.

Jaką wartość mają najpopularniejsze złote monety?

Złote monety bulionowe wyróżniają się precyzją wykonania i dbałością o najmniejsze detale. Producenci zwracają szczególną uwagę na najwyższą jakość i spektakularne wzornictwo. Monety stanowią doskonały nośnik pieniądza w czasie, ponieważ ich wartość wraz z upływem czasu utrzymuje się na stałym poziomie lub wzrasta, lecz nie maleje. Monety z powodzeniem możesz wykorzystać w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i zapewnienia sobie pewniejszego powodzenia prowadzonych inwestycji.

Jaką wartość mają złote monety? Jako iż bije się je ze złota wysokiej próby, ich wartość jest determinowana właśnie przez masę złota, które zostało wykorzystane do ich produkcji. Ceny monet bulionowych zmieniają się w czasie, tak samo, jak zmienia się cena złota. Z uwagi na to, że ceny te są jednak stabilne na przestrzeni lat, a obserwuje się zarazem trendy wzrostowe, inwestycja w złote suwereny, krugerrandy czy inne monety bulionowe jest bardzo dobrym pomysłem.

Co wpływa na ceny monet bulionowych?

Na ceny monet bulionowych wpływają ceny złota, które determinowane są głównie przez popyt i podaż. Na cenę złota wpływ mają jednak także inne, zewnętrzne czynniki, jak np. niepokoje na rynkach finansowych (które sprawiają, że cena złota rośnie). Te z kolei mogą być spowodowane przez np. spowolnienie gospodarcze, zbliżający się kryzys spowodowany zmianą koniunktury, niepokoje społeczne, samospełniające się przepowiednie itd. Kapitał uciekający z rynków finansowych lokuje się w bezpiecznych inwestycjach, w tym także w złocie. Efektem takiego zjawiska jest wzrost ceny złota i monet bulionowych.

Dlaczego warto zainwestować w monety bulionowe?

W złote monety bulionowe warto zainwestować z kilku powodów. Pierwszym z nich jest utrzymywanie się wzrostu cen monet, co przekłada się na możliwość zysku nawet w dłuższej perspektywie. Po drugie, złoto to bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału, czy nawet zabezpieczenie części majątku w trakcie kryzysu gospodarczego. Za inwestycją w monety bulionowe przemawia także ich atrakcyjna cena, a także wartość dodana w postaci kolekcjonerskiego aspektu. Monety z pewnością przemówią do miłośników piękna, lubujących się w mniej standardowych formach dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Co więcej, złote monety to coś znacznie większego, niż sama wartość kruszcu, dlatego ze względów estetycznych warto wybrać je zamiast sztabek, szczególnie przy planowanych długich inwestycjach. Oczywiście nie można zapomnieć także o tym, że monety dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na inwestowanie z większym, a także mniejszym kapitałem (moneta bulionowa złota 1-uncjowa, a moneta o masie 1/20 uncji). Bardzo ważne jest także to, że złote monety to prawny środek płatniczy w większości krajów, w których są produkowane, co daje większą płynność finansową niż zakup beznominałowych sztabek.

Zdj. główne: Zlaťáky.cz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*