Chociaż kolekcjonowanie monet nie należy do najpopularniejszych hobby, to z pewnością zalicza się do grupy najbardziej kosztownych. Wyjątkowe opowieści oraz ciekawostki związane z cennymi egzemplarzami dodatkowo sprawiają, że niektóre z nich stają się jeszcze bardziej wartościowe dla kolekcjonerów na całym świecie. Które okazy uchodzą za najcenniejsze w historii numizmatyki?
Wybita w 1343 roku została zlicytowana za kwotę 6,8 milionów dolarów. Na wyjątkowość monety składa się kilka czynników, jednym z nich jest jej skład. Stworzona w czasach średniowiecznych moneta była warta zaledwie 6 szylingów, jednak jej odnalezienie w rzece Tyne w Wielkiej Brytanii w XIX wieku sprawiło, że jej wartość znacząco wzrosła.
Podwójny floren Edwarda II został wybity niemal w całości z czystego złota. Pierwotnie miała być używana nie tylko na terenie Anglii, ale także całej Europy, ale jej lekka waga sprawiła, że wycofano ją z obiegu po kilku miesiącach. Ponad 700-letni okaz jest jednym z trzech egzemplarzy pochodzących z 1343 roku, dlatego należy do grupy najrzadszych monet na świecie.
Podczas licytacji w londyńskim domu aukcyjnym za jej posiadanie trzeba było zapłacić niemal 7 milionów dolarów, chociaż jej bliźniaczka została sprzedana za jedyne 460 tysięcy funtów w 2006 roku.
#monetki
Edward III Florin 1343Data wykonania tej monety sprawia, że jest ona tak cenna. Pochodzi z XIV wieku!…
Opublikowany przez Profesor Detektorysta Czwartek, 25 lutego 2021
Moneta pochodzi z XVIII wieku i od przeszło 100 lat jest zaliczana do najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów egzemplarzy amerykańskiego rynku numizmatycznego, ponieważ została wybita w czasach rozwoju mennictwa w Stanach Zjednoczonych. Podczas styczniowej aukcji organizowanej zdalnie moneta została udostępniona do sprzedaży. Była to dopiero 8 okazja do zakupu tego cennego zabytku od czas II Wojny Światowej.
Wybita w 1787 roku moneta została zrobiona ze złota, chociaż większość powstałych w tym czasie monet wykonywano z brązu. To właśnie złote egzemplarze są obecnie rozchwytywane przez kolekcjonerów, a za jeden egzemplarz nowy właściciel zapłacił 7,4 miliona dolarów. The Brasher Doubloon uznawany jest za najstarszą złotą monetę w USA, która nigdy nie stanowiła tam środka płatniczego.
Projekt Ephraima Brashera, nowojorskiego złotnika holenderskiego pochodzenia przedstawia na awersie herb stanu Nowy Jork z górą i rzeką Hudson, natomiast na rewersie umieszczono orła z tarczą na piersi, czyli narodowy emblemat Stanów Zjednoczonych.
NOWY REKORD NA ŚWIECIE za monetę! Według kursu bankowego zapłacono dokładnie 🔥 34.959.600 złotych 🔥
9.360.000 dolarów…
Opublikowany przez Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał Piątek, 22 stycznia 2021
Wybita w 1907 roku moneta miała reprezentować potęgę Stanów Zjednoczonych. Wart 20 dolarów egzemplarz ma na awersie rzymską boginię wolności Libertas, na rewersie umieszczono orła w locie. Nazwa Double Eagle pochodzi od popularnego określenia 10-dolarówki, nazywanej orłem.
Moneta powstała tylko w kilku egzemplarzach, dlatego jej wartość na rynku numizmatyki jest bardzo wysoka. Przez wiele lat podczas procesu sądowego, który toczył się wokół prawa do monety, cenne pamiątki były przechowywane w World Trade Center. Usunięto je z depozytu zaledwie dwa miesiące przed tragicznymi atakami terrorystycznymi w 2001 roku. Podczas aukcji w 2002 roku The Saint-Gaudens Double Eagle został sprzedany w kilka minut za prawie 7,6 miliona dolarów.
Złota dwudziestodolarówka zwana Double Eagle została zaprojektowana w 1907 roku przez amerykańskiego rzeźbiarza…
Opublikowany przez Antykwariat Numizmatyczny Habich Puławska 24B Piątek, 7 grudnia 2018
Najdroższa moneta na świecie, której wartość rynkowa osiągnęła rekordowe 10 milionów dolarów. Sprzedana w 2013 roku podczas aukcji Stack’s Bowers jest pokazywana w muzeach na całym świecie.
Egzemplarz został wykonany w 90% ze srebra i 10% z miedzi, dlatego jej wartość nie opiera się tylko na użytym kruszcu. Wyjątkowość The Flowing Hair Silver polega na jej niezwykłej historii, która rozpoczęła się w 1794 roku. Według amerykańskich historyków i badaczy naukowych moneta jednodolarowa jest jedną z pierwszych, która została fizycznie wybita w Stanach Zjednoczonych.
Moneta o średnicy 40 mm jest zachowana w bardzo dobrym stanie, ponieważ od lat jest przechowywana w specjalnych warunkach. Cenny zabytek pojawił się w Warszawie w 2016 roku na specjalnej wystawie Skarbnicy Narodowej, podczas której zainteresowani mogli obejrzeć także wartą 4 miliony dolarów kopię amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.
Foto wyróżniające: Daderot, CC0, via Wikimedia Commons