Gry planszowe i karciane

5 ciekawych planszówek na wieczór

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 ciekawych planszówek na wieczór

Rodzinne gry planszowe to idealny sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Jest wiele gier stworzonych specjalnie na wieczory z rodziną. Są tak zaprojektowane, żeby i najmłodsi, i ci starsi mogli się przy nich dobrze bawić. Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Gry dla całej rodziny

Gra planszowa dla całej rodziny powinna być przede wszystkim zrozumiała i mieć łatwe do wytłumaczenia zasady. Granie rodzinne oznacza wspólną zabawę młodszych i starszych członków rodzinnych, dlatego reguły takich gier nie powinny być zbyt trudne.

Gra familijna może mieć neutralną tematykę, ale nie musi. W zależności od zainteresowań członków rodziny można postawić na coś, co będzie interesujące dla wszystkich. Warto, żeby gra gwarantowała rywalizację, ale w wesołej, przyjaznej atmosferze. Dobrym pomysłem mogą być również planszówki zapewniające współpracę graczy i wspólne działanie przeciwko danemu celowi. Dzięki wspólnemu tworzeniu strategii i podejmowaniu działań członkowie rodziny uczą się współpracy i polegania na sobie nawzajem.

Gry wojenne

To rozwiązanie doskonałe dla miłośników militariów. Planszówka wojenna pozwoli członkom rodziny wcielić się w rolę wojskowego i wykonać wyznaczone zadania. Przykładem jest gra „Na polach Flandrii”. Gracze muszą jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonej linii. Ważna jest tutaj taktyka, a gra z pewnością zaszczepi w rodzinie chęć rywalizacji. To opcja na długie godziny rozrywki, a można ją znaleźć na stronie https://zagrajmywplanszowke.pl/Wojenne-c863.

Klasyczne „Monopoly”

Tej gry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To rozwiązanie idealne dla osób w każdym wieku – starszych i nieco młodszych. To bardzo prosta planszówka. Gracze ustawiają pionki na polu „start”, rzucają kostkami i okrążają planszę, po drodze kupując i sprzedając nieruchomości. Jeśli posiadają jakąś kartę własności, to osoba stająca na takim polu musi zapłacić właścicielowi czynsz. Ta gra pozwala odpowiednio zaplanować taktykę i prowadzić udane inwestycje. Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej ósmego roku życia, ale są warianty dostosowane do młodszych graczy.

Kalambury

To kolejne rozwiązanie, które zna chyba każdy. Gra jest prosta, więc można w nią grać nawet z bardzo małymi dziećmi. Jedyne, co jest potrzebne, to karty i bujna wyobraźnia. Na kartach znajdują się na przykład przedmioty, zawody, czynności czy zwierzęta. Zadaniem gracza jest pokazać, bez używania słów, to co znajduje się na obrazku. W kalambury można grać indywidualnie albo zespołowo.

Gra zręcznościowa „Łubudu”

Zadaniem graczy w tej planszówce jest zbudowanie wieży z plastikowych elementów, które mają różny kształt i wielkość. Gra posiada trzy warianty rozgrywki i w zależności od tego, w który będziecie grać, wygrywa ta osoba, która najszybciej ułoży określoną wieżę albo ta, która zbuduje najwyższą wieżę. Gra uczy cierpliwości, opanowania i precyzji. Mogą w nią grać dzieci już od szóstego roku życia.

Edukacyjne „Było sobie życie”

Ta gra planszowa polega na sprawdzeniu swojej wiedzy na temat ludzkiego organizmu i zdrowia. Mogą w nią grać dzieci od siódmego roku życia. Celem tej planszówki jest jak najszybsze zebranie kompletu żetonów. Żeby to zrobić, trzeba prawidłowo odpowiadać na pytania, bronić się przed atakami wirusa, wykorzystywać możliwości pola „szansa” i uważać na pole „pech”. To ciekawe, edukacyjne rozwiązanie na wieczór z rodziną.

Oferta planszówek idealnych na familijny wieczór jest duża. W zależności od upodobań rodziny, może to być gra stawiająca na zwinność albo na logiczne myślenie. Z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Zd. główne: Karthik Balakrishnan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*