Jeśli ktoś szuka aktywności, która rozwija strategiczne myślenie, a jednocześnie nie jest wymagająca z technicznego punktu widzenia, zdecydowanie powinien sięgnąć po szachy.
Zacięta partia szachowa nie jest – delikatnie rzecz ujmując – pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się nam, gdy myślimy o sporcie. Niemniej jednak ta królewska gra oficjalnie się do takowych zalicza, co potwierdza Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jest to wszak pewna forma rywalizacji, choć rzecz jasna znacząco różniąca się od pozostałych dyscyplin.
Szachy to przede wszystkim gra zmuszająca do ruszenia głową. Każda partia jest tak naprawdę nową historią. Aby wyjść z niej zwycięsko, należy wykazać się przenikliwością oraz zmysłem strategicznym. Ponadto ta nietypowa dyscyplina sportu kształtuje cechy charakteru, takie jak cierpliwość czy gotowość do poświęceń.
Pomimo że szachy nie należą do gier zespołowych, z powodzeniem mogą posłużyć do zacieśniania więzi międzyludzkich. Jak każdy sport, w dużym stopniu opierają się bowiem na wzajemnym szacunku. Rozgrywka nie jest tak dynamiczna, jak choćby w piłce nożnej czy koszykówce, co pozwala na nawiązanie przyjaznej konwersacji z przeciwnikiem podczas partii.
Jedną z największych zalet szachów jest ich uniwersalność. W celu rozpoczęcia gry nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu, odpowiednich warunków pogodowych, czy wyznaczonego miejsca. Wystarczy mieć przy sobie szachownicę z figurami w środku. Taki zestaw bez problemu zmieści się w każdej torbie lub plecaku. W szachy można grać niemalże wszędzie.
Pierwszym krokiem jest oczywiście zapoznanie się z zakresem ruchów, które przysługują każdej z figur. Nie znajdziemy tam szczególnie wyszukanych konfiguracji, dzięki czemu poruszanie się po szachownicy w mgnieniu oka staje się instynktowne.
Pierwszy ruch zawsze przysługuje białym. W tym momencie sprawy nieco się komplikują, gdyż sama umiejętność prawidłowego przemieszczania figur nie wystarczy, aby w korzystny dla siebie sposób rozpocząć rozgrywkę. W tym celu warto zapoznać się z łatwo dostępnymi w sieci popularnymi otwarciami. Jednym z nich jest przedstawiona na poniższym filmie obrona sycylijska.
W kontekście wygranej kluczowe okazuje się często uzyskanie kontroli nad centrum szachownicy – to obszar, na który wypadałoby zwrócić szczególną uwagę. Jego przejęcie zdecydowanie ułatwia wyprowadzanie ataków, jednocześnie uniemożliwiając przeciwnikowi swobodne rozstawianie swoich sił. Dzięki temu przewaga gracza kontrolującego centrum z każdym ruchem będzie stawała się bardziej widoczna.
Szachy nie są dyscypliną dla tych, którzy łatwo się poddają. Nie ma lepszego sposobu na rozwój, niż rozegranie setek partii przeciwko różnym rywalom. Porażki – zamiast zniechęcać – powinny być traktowane jako dodatkowa motywacja, a przede wszystkim cenna nauka na przyszłość. W tej dyscyplinie cierpliwość oraz samozaparcie zawsze zostaną nagrodzone.
Gra w szachy gwarantuje coś znacznie więcej nie tylko doskonalenie analitycznego myślenia. Może stanowić również przyjemną formę spędzania wolnego czasu. Dzięki wspomnianej uniwersalności świetnie sprawdzi się jako sposób na spędzenie dnia w zaciszu domowego ogniska.
Wyświetl ten post na Instagramie.Najstarszy i najmłodszy z rodu Urbanowiczów. #bliszki #szachy #chess
Zdjęcie wyróżniające: Freepik